piątek, 24 lutego 2012

Chamia

Składniki:
125g masła
1 łyżeczka esencji waniliowej
3/4 szkl. cukru trzcinowego mocno ubitego (ok. 150g)
2 jajka2 szkl. kaszy manny (320g)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
3/4 szkl. śmietany o małej zawartości tłuszczu (180 ml)
1/3 szkl. migdałów uprażonych (50g)
2 szklanki cukru
2 szkl. wody
4 łyżki soku z cytryny
2 łyżka wody z kwiatów pomarańczy
1/2 łyżeczki esencji z kwiatów pomarańczy

Sposób przygotowania:
Masło, esencję waniliową i cukier trzcinowy ubij mikserem na puszystą masę. Kolejno dodawaj jajka pamiętając, aby każde z osobna rozprowadzić w masie. Kaszę manną wymieszaj z proszkiem do pieczenia i sodą następnie połącz kaszę manną i śmietanę na przemian z gotową masą. Natłuść blaszkę o wymiarach 20cm x 30 cm masłem i rozprowadź na niej równomiernie ciasto. Postaraj się pokroić nożem ciasto przed pieczeniem w kształt rombów i rozmieść na środku każdej sztuki migdał. Piecz około 30 min. w temp 180 -200 stopni. Postaraj się, aby ciasto zarumieniło się z wierzchu. W tym samym czasie przygotuj syrop. Wlej szklankę wody do rondla, dodaj do niej esencję z kwiatu pomarańczy oraz łyżkę wody z kwiatu pomarańczy i cukier, gotuj na wolny ogni cały czas mieszając aż cukier się rozpuści. Pamiętaj, aby nie doprowadzić do wrzenia cieczy. Dodaj sok z cytryny i gotuj na wolnym ogniu nie mieszając przez kolejne 7 min. Ciepłe ciasto polej gorącym syropem i odstaw do ostygnięcia nie wyjmując z formy.

Kufta

Składniki:
1 kg dobrej jakości mięsa baraniego (można je zastąpić koziną, wołowiną, cielęciną)
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
1-2 łyżek oliwy
1 szkl. posiekanej natki pietruszki
1 łyżeczka zmielonych ziaren kminu rzymskiego
1 łyżeczka zmielonych ziaren kolendry
1/4 łyżeczki kurkumy
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
sól i pieprz do smaku
patyczki do szaszłyków

Sposób przygotowania: Mięso przepuść przez maszynkę razem z czosnkiem i cebulą. Dodaj przyprawy i oliwę, całość wymieszaj do uzyskania zwartej konsystencji. Uformuj w dłoniach wałki o średnicy około 2 cm. Wbij w nie patyczki do szaszłyków formując dłonią, aby uzyskały pożądaną jednolitą, zwartą formę na długości 3/4 patyczka. Całość smaż równomiernie ze wszystkich stron na grillu, patelni grillowej lub na oleju. Pamiętaj, aby mięso dobrze się przepiekło, nie doprowadź do spalenia ale nie pozostawiaj też surowym.

czwartek, 23 lutego 2012

Kluseczki ziemniaczane

Składniki:
250 g ziemniaków ugotowanych
250 g ziemniaków surowych
mąka ziemniaczana

Surowe ziemniaki utrzeć na tarce, odcisnąć z wody przez czystą szmatkę (najlepiej gaze). Płyn odstawić, a gdy na dnie powstanie osad, zlać ostrożnie wodę, osad zaś dodać do masy. Ziemniaki ugotowane przecisnąć przez praskę lub dokładnie ugnieść tłuczkiem. Połączyć ziemniaki gotowane z tartymi, wymieszać i wyrównać powierzchnię. Z uformowanej masy ziemniaczanej wyjąć ¼ ziemniaków i w to miejsce wsypać tyle mąki ziemniaczanej, ile było ziemniaków. Następnie z powrotem włożyć wyjętą wcześniej część ziemniaków i zagnieść ciasto. Z wyrobionego ciasta lepić kulki dowolnej wielkości, moje miały około 3 cm średnicy. Gotować w osolonej wodzie, około 7 minut od momentu gdy wypłyną na wierzch. Czas gotowania w dużym stopniu zależy od wielkości kulek, jakie ulepiliśmy.Można je podawać z sosem mięsnym, omaszczone słoninką, lub jak kto lubi.

Kopytka z sosem grzybowym

Składniki:
1 kg ugotowanych w mundurkach ziemniaków
1 łyżka mąki ziemniaczanej
około 3 szklanek mąki pszennej
1 jajko
sól

Sos grzybowy:
garść suszonych prawdziwków, około 25 g
2 łyżki masła
1 łyżka oleju roślinnego
1 mała cebula
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
sól, pieprz
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
kubeczek sereka mascarpone

Obrane i jeszcze ciepłe ziemniaki (tylko nie młode) rozgniatam dokładnie praską, studzę. Najlepiej przygotować je poprzedniego dnia, ale nie koniecznie. Wykładam ziemniaki na posypaną mąką stolnicę. Dodaję mąkę ziemniaczaną i około 2 i ½ szklanki mąki pszennej, sól i jajko. Zagniatam ciasto, podsypując ewentualnie dodatkową mąkę, tak aby uzyskać ciasto na tyle twarde, aby można je było pokroić nożem. Dzielę ciasto na części i formuję z nich wałki, kroję kopytka. Wrzucam w partiach na wrzącą i osoloną wodę i gotuję przez 2 do 3 minut od wypłynięcia na powierzchnię.

Grzyby wkładam do rondelka, zalewam 1 szklanką zimnej wody i odstawiam na kilka godzin lub na całą noc. Grzyby wyjmuję z wody (wodę zachowuję) i osuszam na papierowym ręczniku. Kroję na mniejsze kawałki i smażę na oleju wraz z masłem, przez około 15 minut, pod koniec dodając pokrojoną w kostkę cebulę i smażąc aż się zeszkli. Doprawiam solą oraz pieprzem.Grzyby wraz z cebulką wkładam do rondelka z wodą po moczonych grzybach, doprawiam ewentualnie solą oraz pieprzem. Gotuję przez kilkanaście minut aż grzyby będą miękkie a sos odparuje. Pod koniec dodaję pokrojoną natkę oraz mąkę ziemniaczaną, aby zagęścić sos. Na koniec dodaję serek mascarone i mieszam aby się rozpuścił. Smacznego !!!

wtorek, 21 lutego 2012

Pasta z sera feta

200-250 g sera feta
2 ostre papryczki
4 ząbki czosnku
1 łyżeczka listków tymianku
1 łyżeczka szczypiorku lub bardzo drobno pociętej cebuli
30 ml dobrej oliwy

Czosnek obieram i ścieram na tarce. Papryczkę czyszczę z gniazda nasiennego i tnę na paseczki. W miseczce rozgniatam widelcem fetę a następnie dodaję do niej czosnek, paseczki papryczki, listki tymianku, szczypiorek i spory chlust oliwy. Mieszam dokładnie aby składniki się połączyły i nakładam na krakersy.

Pierniczki szwedzkie

Składniki:
1 szklanka ciemnej melasy, ostatecznie syropu klonowego, lub też bardzo lejący się miód spadziowy lub gryczany
1 duża szklanka cukru
200 g masła
2 łyżeczki kopiaste suszonego imbiru
2 łyżeczki kopiaste cynamonu
2 łyżeczki mielonych goździków
1 łyżeczka płaska czarnego mielonego pieprzu
1 jajko
2 łyżeczki sody
1 kg mąki pszennej

Masło topimy i mieszamy ze wszystkimi składnikami. Ciasto będzie przypominało mokrą bułkę tartą, nie będzie chciało się lepić i bardziej będzie sypkie niż zwarte. Jednak nie można się przejmować i należy ruchami wałkującymi utworzyć zgrabna kulę, którą musimy schłodzić w lodówce minimum przez godzinę, ale najlepiej przez noc. Po wyjęciu z lodówki, dzielimy kulę na 3 części, i wałkujemy na posypanej stolnicy na cienki placek. Właściwie podczas tego wałkowania, ciasto zacznie się lepić i uzyska bardziej zwartą konsystencję. Musimy rozwałkować ciasto cienko, najlepiej na grubość 1-2 milimetrów. Wycinamy foremką ciasteczka lub cały płat w kruszących się kawałkach przenosimy na blachę z papierem do pieczenia. Pieczmy krótko, około 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180 C. Podajemy posypane cukrem pudrem lub migdałami, świetnie smakują z lodami waniliowymi lub bitą śmietaną.

Szwedzkie ciasteczka kokosowe

Składniki:
1,5 szkl maki
0,5 szkl cukru
pół kostki miękkiego masła masła
pół szkl wiórków kokosowych
pół łyżeczki proszku do pieczenia
pół łyżeczki sody
1 cukier waniliowy

Wykonanie:
Wszystkie składniki zagnieść na ciasto (powinno być zwarte i tłustawe). Ulep z ciasta gruby wałek. Połóż na talerz i wstaw do lodówki na pół godziny. Ciasto pokroić na ok 0,5 cm plasterki. Ułożyć krążki na wysmarowanej tłuszczem blasze. Piec ok 15 min w 180 stopniach

niedziela, 19 lutego 2012

Sajgonki

Składniki:
opakowanie papieru ryżowego
200g mięsa mielonego
50 g makaronu chińskiego
10 kiełków fasoli Mung
5 grzybów Mun
2 łyżki sosu sojowego
1 cebula
1 średnia marchew
3 liście kapusty pekińskiej
sól, pieprz
4 ząbki czosnku

5 grzybów Mun namoczyć 20 min. w gorącej wodzie. Odcedzić, odkroić nóżki a kapelusze pokroić w paski. 50 g makaronu chińskiego wrzucić do wrzątku i zostawić na 3 min. pod przykryciem.
Na gorącą patelnię z olejem wrzucić pokrojoną w kostkę cebulę i zgniecione ząbki czosnku, zeszklić. Dodać mięso i dusić do miękkości. W międzyczasie dodać grzyby mun, marchew zetrzeć na grubych oczkach, kapustę pekińską drobno pokroić, kiełki fasoli Mung oraz makaron. Wszystko dusić przez około 5 minut. Na koniec duszenia odparować na dużym ogniu farsz. Farsz zawijać w papier ryżowy maczamy w ciepłej wodzie. Papier z farszem zawijać tak jak gołąbki. Następnie smażyć na głębokim oleju do złocistego koloru i chrupkiej konsystencji. Podawać ciepłe z sosem słodko-pikantnym chilli.

piątek, 17 lutego 2012

Imbir w zalewie

Składniki
500 g imbiru świeżego
800 g cukru
1 litr wody
szczypta soli

Imbir obrać ze skórki i pokroić na dosyć cienkie plasterki (ok 1,5 do 2 mm). Przełożyć imbir do rondelka o grubym dnie i nalać tyle wody, by imbir był przykryty. Zagotować, następnie
zmniejszyć ogień i gotować na bardzo wolnym ogniu przez ok 10 min. Odcedzić, ponownie zalać imbir zimną wodą i powtórzyć gotowanie.Wodę, cukier, sól oraz odcedzony imbir wymieszać w rondelku i gotować tak długo, aż będzie miał konsystencję ciekłego miodu (ważne, by syrop gotować na bardzo wolnym ogniu).Jeśli chcemy otrzymać "suchy" imbir kandyzowany, odcedzamy płatki imbiru z syropu, przekładamy np. na papier do pieczenia wysypany odrobiną
cukru i jeszcze ciepły obtaczamy w cukrze. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
Jeśli chcemy przechowywać imbir bezpośrednio w syropie, pozostawiamy preparację do wystygnięcia (na min. godzinę lub na całą noc), a następnie przekładamy do czystych słoiczków i przechowujemy w chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce), do roku."Suchy" kandyzowany imbir
można przechowywać w temp. pokojowej (szczelnie zamknięty) przez kilka miesięcy.

Granola

Składniki:
250 g płatków owsianych
100 g słonecznika
50 g sezamu
2 łyżki miodu
4 łyżki oleju słonecznikowego
150 ml dobrego soku jabłkowego (użyłam ekologicznego)
2 łyżki cukru trzcinowego (opcjonalnie)

Piekarnik nagrzać do 150 st C.Wszystkie składniki wymieszać. Wsypać do foremki i piec godzinę, co kilka minut mieszając łyżką.Studzić w wyłączonym, ciepłym piekarniku.

Granola z syropem klonowym

Składniki:
2 szklanki płatków owsianych
1/2 szklanki orzechów pecan, posiekanych
1/2 szklanki syropu klonowego
1/4 szklanki ciemnego brązowego cukru
2 łyżki oleju
szczypta soli

Wszystkie składniki wymieszać. Wsypać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec około 1 godziny (piekłam 30 minut) w temperaturze 150ºC, mieszając co 10 minut (jeśli wszystkie składniki będą już mocno zrumienione, wyjąć).

Budyń Domowy

Składniki:
2 szklanki (500 ml) mleka
1 łyżka masła
3,5 łyżki cukru
1/2 laski wanilii
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 żółtka

Wyskrobać ziarenka z połowy laski wanilii. 1,5 szklanki mleka zagotować z masłem, cukrem i wanilią. Pozostałe pół szklanki mleka zmiksować (ja to robię blenderem) z mąką ziemniaczaną i żółtkami. Dodać do gotującego się mleka, natychmiast obniżyć moc na palniku i mieszać intensywnie, do zagotowania. Pogotować minutę.
Nalać do opłukanych zimną wodą salaterek. Podawać na ciepło lub na zimno z sokiem owocowym i owocami.

czwartek, 16 lutego 2012

Sos Tatarski

Skladniki:
1/2 filiżanki pokrojonych w drobną kosteczkę marynowanych grzybów
1/2 filiżanki pokrojonych w drobną kosteczkę obranych kiszonych ogórków
1 szczypiorek wraz z cebulką, drobno posiekany
1/2 filiżanki majonezu z oliwy z oliwek
1/2 filiżanki śmietany 12%
1 pełna łyżeczka musztardy sarepskiej
1 łyżka drobno posiekanej natki pietruszki i/lub koperku
świeżo zmielony pieprz

Waniliowa Pianka

Składniki:
serek mascarpone (ok 250 g)
śmietanki 30 % (około 200 ml)
1,5 łyżeczki żelatyny, rozpuszczonej w 1/3 szklanki zimnej wody
3 łyżki cukru pudru
ziarenka z 1 laski wanilii
cukier waniliowy
tabliczka czekolady deserowej (100 g)
50 g masła

W garnuszku podgrzewamy mascarpone i śmietankę, delikatnie mieszamy. Dodajemy wanilię i cukier. W zimnej wodzie rozpuszczamy żelatynę, kiedy napęcznieje dodajemy do ciepłej masy – gotujemy na małym ogniu przez minutkę, ciągle mieszając. Masę przelewamy do pojemniczka z płaskim dnem i odstawiamy na około 2 godziny do stężenia. Kiedy wszystko stężeje, podważamy masę nożem i kroimy ostrym nożem na kawałki.

Czekoladę i masło rozpuszczamy w miseczce nad gotującą się wodą (woda nie może dotykać miseczki!). Możemy ją dodatkowo utemperować – jeśli chcemy, żeby była błyszcząca i chrupka. Miseczkę z czekoladą wkładamy do lodowatej wody i ciągle mieszamy, aż czekolada będzie błyszcząca i się schłodzi.

Obtaczamy pianki w czekoladzie. Czekamy aż stężeje. Przechowujemy w lodówce!

Przepis z "Ziołowy Zakątek"

środa, 15 lutego 2012

Chlebek bananowy

Składniki:
175 g mąki
2 lyżeczki proszku do pieczenia
1/2 lyżeczki sody oczyszczonej
150 g cukru
2 jajka
125 g masła
4 małe banany
100 g rodzynek
cukier waniliowy

Rodzynki moczyć w goracej wodzie przez pół godziny. W tym czasie zrobić ciasto: wymieszać w misce makę z proszkiem i sodą. W drugiej misce połączyć mikserem rozpuszczone i ostudzone masło z cukrem. Dodać jajka oraz rozgniecione wcześniej banany. Zawartość drugiej miski przelożyć do pierwszej. Zmiksować. Dodać odcedzone miekkie rodzynki. Wymieszac łyżką. Formę wysmarować masłem i wysypać bułka tartą. Wlać ciasto. Ozdobić wierzch plasterkami banana. Piec w 180 stopniach przez godzinę.

poniedziałek, 13 lutego 2012

Ciasteczka z żurwiną i pistacjami

175g masła
75g cukru pudru
1 łyżeczka cukru waniliowego
szczypta soli
1 łyżka mleka
250g mąki
30g posiekanych pistacji
40g posiekanej suszonej żurawiny

Masło doprowadzić do temperatury pokojowej. IUtrzeć lub zmiksować w misce, dodać cukier, sól, mleko i ponownie miksować do białości. Wsypać żurawinę i pistacje oraz mąkę. Ostatni raz zmiksować. Ciasto podzielić na 2 części. Z każdej uformować wałeczek. Zawinąć w folię i włożyć do zamrażarki na pół godziny. Po tym czasie wyjąć ciasto. Pokroić na plasterki. Formę wyłożyć papierem do pieczenia. Porozkładać plasterki ciasta zostawiając między nimi odstępy. Piec 10 minut w 200 stopniach. Studzić na kratce. Przechowywać w hermetycznym pudełku.

Placuszki z kalafiorem i fetą

Składniki:
mała główka kalafiora (mniej więcej 350g)
100g sera feta
4 jajka
100g mąki pszennej
odrobina oliwy
sok z połowy cytryny
sól, pieprz czarny, pieprz ziołowy, suszona pietruszka


Kalafior rozdzielić na różyczki, zalać wrzątkiem i ugotować w osolonej wodzie al dente. Odlać wodę; garnek postawić jeszcze na chwilkę na ogień, żeby kalafior się osuszył. Do miski wsypać mąkę, wbić jajka. zmiksować. Wlać odrobinę oliwy, sok z cytryny oraz dodać przyprawy: sól, pieprz czarny, pieprz ziołowy, suszoną pietruszkę (dużo) i ponownie zmiksować. Fetę pokroić w małą kosteczkę, różyczki kalafiora lekko rozdzielić widelcem ( mają być małe części). Kalafior i fetę wrzucić do miski z ciastem. Delikatnie wymieszać. Teflonową patelnię dobrze nagrzać. smażyć na niej małe placuszki (bez dodatkowej oliwy), okolo trzy minuty z każdej strony (średni ogień).
Można podawać z pomidorową sałatką dla wyostrzenia smaku. Pomidorki pokroić na drobne części. Cebulę w małą kosteczkę. Wymieszać wszystko razem. Dodać odrobinę oliwy oraz sól, pieprz i swieżą pietruszkę.

Rosół po chińsku

Składniki:
2 udka kurczaka
2 piersi kurczaka
2 marchewki
1 cebula
1/4 czerwonej papryki
por
2 ząbki czosnku
8 grzybków mun
2 łyżki oliwy z oliwek
puszka pędów bambusa
3 łyżki pokrojonego szczypiorku
sos sojowy (najlepeij jasny)
szczypta cynamonu
1/2 łyżeczki chili
sól, pieprz,
1/2 łyżeczki imbiru
1 kostka rosołowa drobiowa
1 łyżka stołowa soku z cytryny
makaron sojowy (przygotować według przepisu na opakowaniu - zagotować wodę, zdjąć z ognia, włożyć makaron i zostawić pod przykryciem do napęcznienia)


Mięso opłukać, włożyć do garnka, zalać 2 litrami wody, doprowadzić do wrzenia. Ściągnąć pianę, dodać kostkę rosołową i gotować wywar ok. 30-45minut, grzyby mung namoczyć w gorącej wodzie ok. 20minut, przepłukać, odciąć końcówki nóżek i pokroić w paseczki, następnie pędy bambusa odsączyć i pokroić w paseczki, marchew obrać pokroić w słupki, cebulę, por, paprykę oczyścić, drobno pokroić.
W drugim garnku rozgrzać oliwę i podsmażyć marchew, cebulę, paprykę i por. Rosół przecedzić, wlać do warzyw, dodać grzyby, pędy bambusa, przeciśnięty przez praskę czosnek, doprowadzić do wrzenia i gotować kolejnych 10 minut, dodać przyprawy, sok z cytryny i sos sojowy do smaku, ściągnąć z ognia, mięso obrać z kości, ściągnąć skórę, pokroić w kostkę i dodać do rosołu, przed podaniem posypać szczypiorkiem.

Kurczak w cieście po chińsku

Składniki:
2 piersi z kurczaka
2 zabki czosnku
chilli
2 lyżki sosu sojowego
Ciasto:
1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki mąki kukurydzanej
1 lyżeczka proszeku do pieczenia
szczypta soli
woda ( tyle aby ciasto uzyskałao konsystencję gęstej śmietany)
olej do smazenia

Kurczaka pokroić w kostkę i zostawić na 2 godziny w zalewie z sosu sojowego z dodatkiem zmiażdżonego czosnku i odrobiną chilli.
Składniki na ciasto zmiksowac razem (ma być troche jak gęsta śmietana). Na głebokiej patelni rozgrzać olej. Kawałki kurczaka maczać w cieście i smażyć na głębokim oleju.

niedziela, 12 lutego 2012

Kurczak w sosie słodko-kwaśnym

Składniki:
2 piersi z kurczaka
1 cebula
2 papryki, zielona i czerwona
1 mała czerwona papryczka chilli
2 marchewki
125g małych kolb kukurydzy (mini)
1 puszka pokrojonego ananasa (425g)
sól, pieprz, przyprawa do kurczaka (opcjonalnie)
2 łyżki octu winnego
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki keczupu
odrobina olejuponadto:
ryż

Zrobić sos: otworzyć puszkę ananasów, dokładnie odlać sok, wymieszać go z keczupem, octem i mąką ziemniaczaną, tak, żeby nie było grudek. Powinno wyjść 300ml sosu. Jeśli jest mniej, dodać wody i wymieszać.
Paprykę pokroić w małe kawałki, obrane marchewki w cienkie talarki, kukurydzę na pół wzdłuż.cebulę poszatkować w kosteczkę, kurczaka w kostkę.
Na odrobinie oliwy, w głębszej dużej patelni lub w woku, przesmażyć przez 2 minuty cebulę. następnie wrzucić papryki, marchew i małą papryczkę chilli w całości (odciąć tylko zielony ogonek). Smażyć razem 3-5 minut, aż warzywa lekko zmiękną.
Dorzucić przyprawionego lekko solą i pierzem kurczaka (można przyprawić go również ulubioną przyprawą do kurczaka, żeby podkreślić smak). Smażyć kolejne 3-5 minut, często mieszając. Wrzucić kukurydzę, ananasa i przygotowany sos. Smażyć kolejne 3-5 minut, aż warzywa będą prawie miękkie, a kurczak gotowy w środku. Wyjąć papryczkę chilli. Podawać z ryżem.

Chińska surówka z białej kapusty

Składniki:
nieduża główki białej kapusty
2 marchewki

Zalewa:
pół szklanki octu ryżowego (może być też jabłkowy albo winny)
1/3 szklanki oleju
3 łyżki cukru
1/2 łyżeczki mielonego imbiru
3 łyżki słodkiego sosu chili
szczypta soli

Oczyścić z wierzchnich liści i pokroić lub poszatkować na cieniutkie paski. Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Wymieszać razem z kapustą. Składniki zalewy wymieszać razem dokładnie i zalać nimi surówkę. Następnie należy ją dobrze ugnieść – najlepiej rękami. Chodzi o to, by kapusta puściła soki. Surówkę odstawić w chłodne miejsce na 1 lub 2 godziny, aby „się przegryzła”.

sobota, 11 lutego 2012

Murzynek

Składniki:
113g masła
2 i 1/2 łyżki dobrej jakości kakao
1 szklanka mleka
1 i 1/3 szklanki cukru
2 duże jajka
2 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki powideł

W garnuszku rozpuścić masło, dodać kakao i zamiszać. Odstawić na bok, wlać mleko i olejek; połączyć. Mikserem utrzeć na puszystą masę jajka i cukier, a na końcu powidła. Następnie do jajecznej masy dodawać na przemian mleko kakaowe i mąkę wymieszaną z proszekiem do pieczenia. Całośc połączyć wlać do wysmarowanej tłuszczem foremki i piec przez około 45 minut w piekarniku wcześniej rozgrzanym do 180 stopni.. Wystudzić i polać polewą czekoladową.

Polewa Czekoloadowa
Składniki:
1/3 kostki margaryny
1 łyżka wody
1 czubata łyżka kakao
4 łyżki cukru

Sposób przygotowania:Margarynę rozpuścić w garnuszku (na małym ogniu) razem z łyżką wody, łyżką kakao oraz z cukrem. Polewa czekoladowa z kakao gotowa. Teraz trzeba tylko wylać ją na ciasto i pozostawić do ostygnięcia.

wtorek, 7 lutego 2012

Krążki Cebulowe

1 duża cebula
15 dag mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
1 jajko
220 ml mleka - ok. 1 szklanka
trochę bułki tartej
olej do smażenia

Cebulę obrać w całości. Pokroić w plastry o grubości ok. 0,5 cm. Porozdzielać plastry - utworzą się krążki.Mąkę wymieszać z proszkiem i solą. Każdy krążek obtoczyć w tej mieszance i odłożyć na bok.Teraz do pozostałej mąki dodać jako i mleko i wymieszać widelcem (powstanie dość gęste ciasto). Każdy krążek zanurzyć w cieście i obsypać bułka tarta. Docisnąć bułkę, aby cały krążek był dokładnie obtoczony. Krążki smażymy w gorącym, głębokim tłuszczu przez 2-3 minuty, aż się zrumienią.Polecam, bo są one naprawdę pyszne !!!

piątek, 3 lutego 2012

Palmiery z cebulą i serem

Składniki:
ciasto francuskie
cebula
ser zolty (np. edam)
parmezan
jajko do posmarowania

Ciasto francuskie rozwalkować na cienki prostokąt. Rozlożyć na nim poszatkowaną bardzo drobno cebulę lub startą na drobnych oczkach tarki oraz starte na tarce sery. Warstwa farszu nie może być za gruba. Zwijać z obu stron w rulon, tak, żeby połączył się na środku. Włożyć do zamrażarki na jakieś 10-15 minut. Po wyjęciu pociąć w plastry. Rozlożyć je na blaszce. Lekko splaszczyć dłonią. Jajko rozbełtać widelcem. Posmarować jajkiem palmiery. Piec 15 minut w 180 stopniach, do zarumienienia.

Palmiery cynamonowe

Składniki:
1 arkusz ciasta francuskiego (ok. 370 g)
1/3 szklanki drobnego cukru do wypieków
1 łyżka cynamonu
Cukier wymieszać z cynamonem. Ciasto (rozmrożone wcześniej), położyć na oprószonej mąką powierzchni (lub na powierzchni oprószonej częścią cukru).
Ciasto posypać częścią mieszanki cukru i cynamonu, lekko dociskając. Złożyć na pół. Znowu posypać cukrem i każdą połowę złożyć na pół. Następnie posypać cukrem i złożyć całe ciasto na pół, w taki sposób, jakbyśmy zamykali książkę. Oprószyć cukrem.
Ciasto pokroić w 8 mm plasterki. Układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w dużych odległosciach od siebie (bardzo rosną), posypać mieszanką cukru, lekko spłaszczyć dłonią.
Piec w temperaturze 200ºC około 15 minut (lub dłużej, do zezłocenia), w połowie pieczenia przewracając je na drugą stronę. Wystudzić na kratce.
Smacznego :)

Kandyzowane plasterki cytryny

Składniki:
2 cytryny
1,5 szklanki wody
1 szklanka cukru

Cytryny kroimy w 5mm plasterki. Wodę z cukrem zagotowujemy w szerokim garnku, a następnie wrzucamy przygotowane plasterki i gotujemy na małym ogniu ok 60 minut, co jakiś czas przekładając na drugą stronę. Cytryny powinny być szkliste a z cukru i wody otrzymamy słodki klejący syrop o cytrynowym smaku. Gotowe plasterki możemy trzymać w lodówce przez kilka dni. (zamknięte np. w słoiczku).

Pasztet błyskawiczny

Składniki:
2 piersi z kurczaka
200 g wątróbki kurzej
60 g masła
1 łyżka majeranku
1/2 łyżeczki pieprzu, sól do smaku
200 g plastrów boczku
olej do smażenia
do gotowania kurczaka: ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, sól

Zagotować ok. 1 litra wody wraz z przyprawami. ( wody tyle, by przykrywała mięso – w zależności od wielkości filetów). Do gotującej się wody włożyć piersi kurczaka i ugotować do miękkości, ok. 25 min.
W tym czasie usmażyć na niewielkiej ilości oleju wątróbkę, aż będzie złota. Wątróbkę zdjąć z patelni. Na tej samej patelni rozpuścić 80 g masła, uważając, by się nie przypaliło.
Usmażoną wątróbkę wraz z ugotowanym kurczakiem i majerankiem zemleć w blenderze. Nadal ucierając, wlewać pomału masło. Kiedy masa będzie już idealnie gładka, doprawić do smaku solą i pieprzem. Dokładnie wymieszać, po czym przełożyć pasztet do naczynia.
W celu przygotowywania polewy, która zapobiegnie obsychaniu pasztetu w lodówce i nada mu wyjątkowy smak, należy zrumienić na patelni pokrojony w drobną kostkę boczek. (bez tłuszczu, wystarczy ten od boczku : )
Pasztet odstawić do lodówki do zastygnięcia.
Smacznego : )

Kurczak w serowym płaszczyku

Składniki:
2 piersi z kurczaka
ok 20 dag żółtego sera
ketchup
bułka tarta
płatki kukurydziane (opcjonalnie)
2 jajka
curry, sól, ostra papryka, przyprawa do kurczaka, czosnek granulowany
olej do smażenia
Piersi umyć i rozciąć na cienkie kotlety (można rozbić tłuczkiem, ale delikatnie, aby mięso się nie przerwało). Posypać przyprawami do smaku: 1-2 łyżeczki czosnku, szczypta curry, soli i przyprawy do kurczaka.
Ser zetrzeć na małych oczkach. Mięso smarować ketchupem, następnie panierować w serze, dokładnie dociskając ser do mięsa. Następnie obtaczać w jajku i bułce tartej wymieszanej z pokruszonymi płatkami kukurydzianymi. Smażyć na złoty kolor, na rozgrzanym oleju.
Podawać z frytkami, ryżem lub ziemniakami i dowolną surówką.
Smacznego : )