sobota, 26 lutego 2011

Barszczyk

Składniki:
2 średniej wielkości marchewki
1 cebula, obrana i drobno posiekana
3 średniej wielkości ziemniaki
5 niezbyt dużych burakówok
1,2 -1,5 litra wywaru warzywnego 2- 3 łyżki masła do podsmażenia warzyw
2-3 łyżki oliwy lub oleju
1 mały koncentrat pomidorowy (ok. 30-50 g)
1 pęczek posiekanego koperku
1/2 opakowania śmietany

Na patelni rozpuszczamy masło i olej. Dodajemy obrane i startą na tarce marchew i posiekaną cebulę. Dusimy kilka minut, aż warzywa zmiękną. Dodajemy koncentrat pomidorowy i ew. kostkę bulionową.W tym czasie obieramy buraczki i kroimy je w słupki. Zalewamy wywarem lub wodą i gotujemy ok. 10-15 minut - kiedy się zagotuje, wsypujemy 1 łyżeczkę cukru i soli (jeśli używamy kostkę, sól pomijamy).Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i gotujemy do miękkości w odolonej wodzie.Warzywa dodajemy do garnka, gotujemy kilka minut, dodajemy ziemniaki. Na końcu siekany koperek i kilka łyżek śmietany wymieszanej wcześniej w miseczce z barszczem.

Pasta z tuńczyka

1 puszka tuńczyka w sosie własnym
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka musztardy
1 ząbek czosnku,
drobno posiekanyszczypta suszonego chilli (najlepiej w płatkach)
sól i pieprz do smaku
1-2 łyżki soku z cytryny
1 łyżka ciemnych oliwek, wypestkowanych i drobno pokrojonych

W miseczce wymieszać oliwę, musztardę, czosnek, chilli i ciemne oliwki. Dodać tuńczyka odcedzonego z zalewy, wymieszać, doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny.Kromki pieczywa opiec w tosterze lub pod grillem.Na każdej z nich układać plastry awokado, sałatkę z tuńczyka i plaster mozzarelli. Oprószyć odrobiną mielonej papryki. Można zapiec pod rozgrzanym grillem przez 2-3 minuty, aż ser zacznie się lekko topić.Można nie zapiekać :)

Pasta z makreli

Składniki:
1średniej wielkości makrela (300- 400 g)
2 łyżki majonezu
sok z 1/2 cytryny
1 łyżka drobno pokrojonego szczypiorku
1 łyżeczka chrzanu
1/2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
sól i pieprz do smaku

Makrelę obrać. Wyjąć mięso, przełożyć do miseczki. Połączyć z pozostałymi składnikami. Odstawić na pół godziny.Najlepiej smakuje z chrupiącym i ciepłym chlebem.

sobota, 19 lutego 2011

Kajzerki

Składniki:
3/4 szklanki mąki pszennej,
1 płaska łyżeczka drożdży instant,
3/4 łyżeczki soli,
3/4 łyżeczki cukru,
troszkę mniej niż pół szkalnki wody (przegotowanej, letniej),
1/2 rozmąconego jajka,
1 czubata łyżka masła.

Wykonanie:
Mieszamy ze sobą wszystkie suche składniki - mąkę, sól, cukier i drożdże. Następnie dodajemy mokre i tłuste - wodę, jajko i masło.Łączymy je dokładnie za pomocą własnej ręki i ropoczynamy typowe "ciasto-drożdżowe" wyrabianie. Ja robiłam to tak, jak przykazała autorka przepisu: od momentu, gdy ciasto przestało lepić się do ścianek, wyrabiałam jeszcze przez 5 minut. Potem na 10 minut zostawiłam do "odetchnięcia", po czym zagniatałam kolejnych 5 minut.Po tych wszystkich zabiegach ukłądamy bryłkę ciasta w lekko natłuszczonym naczyniu, przykrywamy ściereczką i zostawić na godzinę do wyrośnięcia. Gdy minie wyznaczony czas dzielimy ciasto na 5 części. Z każdej formujemy małą kulkę, spłaszczamy ją lekko i kładziemy na blaszce (nawet nie trzeba jej niczym smarować ani wykładać - bułeczki nie przywierają).Dla lepszego efektu robimy na bułeczkach krzyżowe nacięcia. Zostawiamy na ostatnie 30-40 minut (pod przykryciem), po czym wkłądamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Piec zemy 10-15 minut.

Przed pieczniem bułeczki mozna posmarować żółtkiem, posypać ulubionymi dodatkami, a po upieczeniu spryskać wodą i na chwilę jeszcze wstawić do piekarnika.

wodąPrzepis pochodzi z "Dodaj i wymieszaj"

sobota, 12 lutego 2011

Frytki

Ziemniaki obrać, opłukać i osuszyć. Pokroić na podłużne kawałki, włożyć do dużej miski, oprószyć solą, pieprzem i suszonym oregano. Polać oliwą i dokładnie wysmarować nią ziemniaki. Ułożyć na dużej blaszce jedną warstwą, zachowując odstępy pomiędzy poszczególnymi frytkami. Piec przez około 25 minut w 190 stopniach, aż ziemniaki będą miękkie i zrumienią się (głównie od strony blaszki).

Zupa krem grzybowa

Składniki:
40 g grzybów suszonych i 200 g grzybów mrożonych (samych borowików lub z dodatkiem podgrzybków)
około 1/2 litra wody lub bulionu z jarzyn
1 łyżka oliwy z oliwek extra vergine
1/2 cebuli, drobno posiekanej
1/2 szklanki listków bazylii
2 czubate łyżki sera mascarpone (w wersji postnej można pominąć)
oliwa z oliwek extra vergine o aromacie trufli (do skropienia)
sól morska, świeżo zmielony czarny i kolorowy pieprz

Przygotowanie:
Suszone grzyby opłukać pod bieżącą chłodną wodą i włożyć do rondelka, zalać 1 szklanką zimnej wody i odstawić na noc do namoczenia.
Grzyby mrożone rozmrozić, opłukać, dokładnie osuszyć. Wyłowić namoczone grzyby z wywaru (wywar zachować) i osuszyć na papierowym ręczniku. W garnku z grubym dnem rozgrzać oliwę na małym ogniu i zeszklić cebulę. Włożyć namoczone i mrożone grzyby, uprzednio pokrojone na mniejsze kawałki. Smażyć na umiarkowanym ogniu mieszając od czasu do czasu przez 5 minut, następnie wlać wodę lub bulion na równi z poziomem grzybów i zagotować. Zredukować ogień i gotować przez 20 minut.
Zupę zmiksować razem z serem mascarpone, bazylią, szczyptą soli i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Wlać z powrotem do garnka i dodać wywar z moczonych grzybów w takiej ilości, aby uzyskać odpowiednio gęsty krem.

Przepis z "Kwestii Smaku"

piątek, 11 lutego 2011

Placuszki z cukinii

Składniki:
30 g mąki pszennej
sól i pieprz
1 jajko
2 łyżki mleka
1 cukinia (około 300 g)
oliwa z oliwek do smażenia

Przygotowanie:
Mąkę przesiać do miski, wymieszać ze szczyptą soli, a następnie z roztrzepanym jajkiem. Stopniowo wlewać mleko, ciągle mieszając rózgą, aż ciasto będzie gładkie. Wymieszać z cukinią, startą na tarce o grubych oczkach. Doprawić świeżo zmielonym pieprzem.
Rozgrzać patelnię z 1 łyżką oliwy z oliwek. Nakładać po łyżce masy i smażyć placuszki z jednej strony na średnio małym ogniu, przez około 2 - 3 minuty. Gdy będą ładnie zrumienione, przewrócić je na drugą stronę i smażyć jeszcze przez około 1 - 2 minuty. Smażyć kolejną partię podobnie jak powyżej. Podawać z sosem pomidorowym lub tzatzikami. Jako samodzielna przekąska lub dodatek do dań głównych.

Przepis z "Kwestii Smaku"

wtorek, 8 lutego 2011

Krewetki smażone w cieście

150 - 200 ml jasnego schłodzonego piwa (lub wody gazowanej)
125 g mąki + 3 dodatkowe łyżki do obtoczenia krewetek
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki sproszkowanej chilli
sól
olej do głębokiego smażenia
300 g surowych krewetek, obranych, z ogonkiem
2 cytryny, pokrojone na kawałki Wykonanie:
Stopniowo miksować piwo z mąką wymieszaną z proszkiem do pieczenia, solą i chili. Dodawać tyle piwa, aby uzyskać odpowiednią konsystencję dość gęstego, ale płynnego ciasta.
Dobrze rozgrzać olej na głębokość minimum 5 cm, obtoczyć krewetkę w mące i umoczyć w cieście, trzymając za ogonek. Strzepnąć nadmiar ciasta i zanurzyć w gorącym oleju. Jednocześnie smażyć 4 krewetki, aby temperatura oleju nie obniżyła się i ciasto nie nasączyło się zbytnio tłuszczem. Krewetki smażyć przez około 2 minuty na złoty kolor.
Odsączyć na papierowym ręczniku i ewentualnie posypać solą. Podawać z kawałkami cytryny i majonezem lub sosem tatarskim w oddzienej miseczce.

Przepis z "Kwestii Smakuę

środa, 2 lutego 2011

Pizza

Ciasto:
30 g świeżych drożdży, o temperaturze pokojowej
1 łyżeczka cukru
1 (niepełna) szklanka ciepłej wody
400 g mąki pszennej
1 łyżeczka soli
3 łyżki oliwy z oliwek + do posmarowania blach


Nadzienie:
2 pomidory, sparzone, obrane ze skórki i pokrojone na plasterki
4 łyżeczki suszonego oregano
sól i świeżo zmielony pieprz
1 nieduża cebula (dałam łagodną, cukrową), posiekana
2 kulki białej mozzarelli, pokrojone na cienkie plasterki
20 dag cienko pokrojonej szynki
10 dag cieniutko pokrojonego salami
1 szklanka drobno utartego parmezanu


Przygotowanie:
Ciasto: Drożdże wyjąć z lodówki na kilka godzin przed przygotowywaniem ciasta, aby się ociepliły. Do dużej miski włożyć pokruszone drożdże, cukier, 1/3 szklanki ciepłej wody, 2 łyżki mąki. Wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić na 10 - 15 minut w ciepłe miejsce. Drożdże po tym czasie powinny się spienić. Dodać resztę przesianej mąki, sól i oliwę z oliwek. Wlać resztę ciepłej wody, wymieszać składniki drewnianą łyżką lub ręką, połączyć je w kulę. Ciasto wyjąć na blat i wyrabiać przez 10 minut, aż będzie elastyczne. Włożyć z powrotem do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce (bez przeciągów) na 60 minut lub do czasu aż podwoi objętość. W międzyczasie przygotować składniki nadzienia.

Wykończenie: Wyrośnięte ciasto podzielić na 4 części i każdą rozwałkować na placek o średnicy 20 cm. Dwie blachy do pieczenia wysmarować oliwą i oprószyć odrobiną mąki. Na każdej ułożyć po 2 placki ciasta. Na plackach rozłożyć plasterki pomidorów, posypać je oregano, solą i świeżo zmielonym pieprzem. Położyć cebulę, plasterki mozzarelli, pokrojoną na kawałki szynkę i salami. Posypać parmezanem i odstawić na 30 minut, aż brzegi ciasta podniosą się.
Nagrzać piekarnik do 220 stopni. Włożyć pierwszą blaszkę do górnej części piekarnika i piec przez 15 minut lub do czasu aż spód i boki pizzy będą ładnie zrumienione. Następnie upiec pizze z drugiej blaszki. Podawać np. keczupem.



Przepis z "Kwestii Smaku"

Cynamonowe bułeczki

Składniki:

ciasto drożdżowe:
3 szklanki mąki pszennej (tortowej)
1/2 łyżeczki soli morskiej
3 łyżki cukru
1 szklanka letniego mleka
2 i 1/2 łyżeczki suszonych drożdży instant
1/4 roztopionego masła

nadzienie:
1 i 1/2 łyżki cynamonu
1/3 szklanki brązowego cukru
1/2 szklanki rodzynek lub żurawiny
1/4 szklanki roztopionego masła do posmarowania ciasta
oliwa do posmarowania bułeczek
roztrzepane jajko

przygotowanie:
ciasto drożdżowe: Wymieszać przesianą mąkę, sól, cukier. Do mleka dodać drożdże i mieszać przez chwilę aż się rozpuszczą. Mleko z drożdżami wlać do mąki razem z olejem lub roztopionym masłem. Wymieszać łyżką, następnie wyrabiać ręką lub hakiem do ciasta drożdżowego przez około 8 - 10 minut, aż będzie gładkie i nie będzie się kleiło. Wyjąć ciasto na stolnicę i wyrabiać przez minutę, uformować kulę, włożyć ją do czystej większej miski (ciasto podwoi objętość), wysmarowanej olejem, przykryć folią i wstawić do lodówki na jedną noc.
W dniu pieczenia…wyjąć ciasto z lodówki, wyłożyć na stolnicę i uformować kulę. Zawinąć w folię i odłożyć na 20 minut. Ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach około 30 x 35 cm, na grubość około 6 - 7 mm, podsypując w razie konieczności mąką. Wierzch posmarować roztopionym masłem, posypać najpierw mieszanką cynamonu i brązowego cukru, a następnie rodzynkami lub żurawiną. Zwinąć ciasto w roladę, rozpoczynając od dłuższego boku.

Pokroić na plastry o grubości 2,5 cm, ułożyć rozcięciem do góry w tortownicy lub bezpośrednio na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując około 3 - 4 cm odstępy pomiędzy bułeczkami. Wierzch posmarować oliwą i przykryć luźno folią spożywczą. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 2 godziny, aż bułeczki zwiększą objętość i połączą się ze sobą. Przed pieczeniem bułeczki można posmarować roztrzepanym jajkiem. Piekarnik nagrzać do 175 stopni C.

Bułeczki piec przez około 20 - 22 minut, aż będą ładnie zrumienione. W międzyczasie przygotować krem (przepis poniżej). Bułeczki najlepsze są na ciepło. Po ostudzeniu warto trzymać je pod przykryciem. Po wystudzeniu podgrzewać przed podaniem, można zamrozić.

krem:
50 g serka kremowego np. Philadelphia
1/8 szklanki (25 g) roztopionego masła
1/2 szklanki cukru pudru opcjonalnie
2 łyżeczki cukieru z prawdziwą wanilią
1 łyżeczka soku z cytryny

Wymieszać serek, ostudzone masło i cukier puder na gładką masę. Dodać wanilię, cytrynę i ewentualnie sól i ponownie wymieszać. Polać (można przez szprycę) bułeczki po 5 minutach od wyjęcia z piekarnika.

Przepis pochodzi z "Kwestii Smaku"